Asya Borsaları Karışık Seyrediyor

Dün açıklanan verilerden sonra analistler Fed’in bu yıl faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakıyor. Bu hafta ABD’de açıklanacak istihdam raporu verilerinden Fed’in gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin nasıl bir adım izleyeceği dile getirildi.

”SPEKÜLASYONLARA KARŞI PİYASAYA MÜDAHALE ETTİK”

Diğer yandan, Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki ” Spekülasyondan kaynaklanan aşırı döviz hareketlerini engellemek için piyasaya müdahale ettik.” açıklamasında bulundu.

Analistler, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) yaklaşık bir ay önce döviz piyasasına müdahale ettiğini düşündüklerini ifade ederken, müdahalenin gerçekleştiğine dair ilk kez resmi bir açıklama yapıldığını belirtti.

Söz konusu olan gelişmelerle Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 düşüşle 38.805 puandan ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,8 azalışla 2.662 puandan günü tamamlamış oldu.

Çin’de Şanghay Bileşik endeksi ise yüzde 0,4 artışla 3.092 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 yükselişle 18.496 puanda, altı hafta süren genel seçimlerin ardından oy sayımına geçilen Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 7,3 düşüşle 70.975 puanda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir